Jak se pneumokok prokáže?

Kromě všech klinických příznaků je možné prokázat pneumokokovou infekci i pomocí dalších metod – k dispozici je laboratorní průkaz z krve, moči, mozkomíšního moku, sputa nebo výtěru. Přínosem v diagnostice jsou také zobrazovací metody.

Prevenar 13

Rentgen, krev a moč

U zápalu plic se obvykle provádí rentgenový snímek hrudníku. O tom, že zánět plic je způsoben právě pneumokokem, se lékař může přesvědčit odběrem krve. Kromě průkazu protilátek lze odebrat i tzv. hemokulturu. Ta slouží k přímému průkazu infekčního agens, kdy se bakterie z krve vypěstuje (vykultivuje) na speciálním médiu.

Pneumokok lze vystopovat v případě zánětu také z moči, výtěru z krku nebo z vykašlaného hlenu (sputa). Z moči se dá pomocí nových testů zobrazit tzv. pneumokokový antigen, tedy část samotné bakterie. Z výtěru z krku, sputa nebo moči se může pneumokok také vypěstovat na speciálních půdách (kultivovat).

V krvi je dále při bakteriálním zánětu zvýšený tzv. C-reaktivní protein (známý pod zkratkou CRP), významný ukazatel zánětu. Jeho hodnoty se u bakteriálního zánětu pohybují kolem hodnot 100 a více. V krvi bývají také zvýšeny počty bílých krvinek (leukocytů).

Lumbální punkce a mozkomíšní mok

U zánětu mozkových blan se provádí tzv. lumbální punkce – tedy odběr mozkomíšního moku. Přes stěnu zad se zavede jehla do páteřního kanálu a odebere se vzorek mozkomíšního moku. V něm lze nalézt jednak velké množství bílých krvinek a také ho lze mikrobiologicky vyšetřit a vykultivovat bakterii přímo.Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.