Často kladené otázky

Co jsou to pneumokoky?

Pneumokoky jsou bakterie, které patří k nejčastějším původcům život ohrožujících bakteriálních onemocnění v dětském věku a také u lidí nad 60 let věku. Obzvlášť vysoké riziko existuje u kojenců a malých dětí pod 5 let.

Která onemocnění mohou pneumokoky způsobovat?

Pneumokoky mohou kromě zápalu plic (pneumonie) a zánětu středního ucha (otitis media) vyvolat také bakteriální zánět mozkových blan (meningitis) a otravu krve (sepsi). Zvláště nebezpečný je přitom zánět mozkových blan a souběžně probíhající otrava krve či těžký zápal plic v kombinaci s infekcí krve. Děti mohou v důsledku takové závažné pneumokokové infekce i zemřít nebo mít doživotní následky jako epileptické záchvaty, hluchotu nebo opožděný psychický vývoj.

Proč jsou invazivními pneumokokovými onemocněními ohroženy zvláště malé děti?

Imunitní systém kojenců a malých dětí je do jisté míry deficitní a na určité podněty reaguje jinak než organismus dospělého člověka. Pneumokoky jsou bakterie, které jsou obaleny polysacharidovým pouzdrem. Děti do 5 let věku mají jen omezenou možnost tvořit proti tomuto typu bakteriálního pouzdra protilátky (obranné látky). To je příčinou velmi časté nákazy zmíněnými bakteriemi u uvedené věkové skupiny a také významného výskytu onemocnění v prvních 5 letech života.

Nemohou být tato onemocnění léčena jednoduše pomocí antibiotik?

Pneumokokové infekce je sice možné léčit pomocí antibiotik, ale u těžkých infekcí bývá léčba zahájena příliš pozdě. Příčinou je i narůstající necitlivost (rezistence) pneumokoků vůči běžným antibiotikům. Kmenů pneumokoků rezistentních na antibiotika na celém světě přibývá. Důvodem je celosvětově rozšířené podávání antibiotik, které vede k tomu, že se tato léčiva stávají neúčinná. Je výhodné chránit dítě očkováním, protože pokud neonemocní, nebude potřebovat ani antibiotika.

V čem spočívá rozdíl očkovacích látek proti pneumokokům pro děti a pro dospělé?

Očkovací látky pro dospělé jsou připraveny pouze z obalů bakterie S. pneumoniae – tedy z polysacharidových částic. Tyto částice (antigeny) neumí dětský imunitní systém rozpoznat, proto ani po podání takové očkovací látky nezačne tvořit protilátky. U tzv. konjugovaných vakcín, které jsou určeny pro děti, se polysacharidové částice vážou na různé pomocné látky a nosiče, které umožní imunitnímu systému rozpoznat podanou vakcínu a vytvořit protilátky.

Kdy je vhodné nechat se očkovat?

U dětí obecně platí, že by se měly nechat naočkovat v nejbližším možném termínu. Optimální doba pro očkování a počet aplikací, které skýtají nezbytnou ochranu, je stanovena v klinických studiích, jež jsou podkladem pozdějších očkovacích doporučení.

V očkovacím kalendáři najdete doporučení, v jakém věku se určité očkování podává. Očkovací kalendář zahrnuje také informace o potřebných časových intervalech při očkování. Poraďte se o vhodném období pro očkování se svým lékařem.

U pneumokoků je doporučováno začít očkovat ve 3. měsíci souběžně s hexavakcínou nebo v intervalu 14 dnů.

Kde je možné nechat dítě očkovat?

Mezi očkovací místa patří zejména ordinace praktického lékaře pro děti a dorost, dále pak očkovací centra zdravotnických ústavů, zdravotnická zařízení pro cestovní medicínu, nemocnice a jejich ambulance.

Mohu své dítě očkovat Prevenarem 13, když již bylo zahájeno očkování Prevenarem (se 7 typy pneumokoků)? Ano, v očkovacích schématech existují přesně vymezená doporučení, jak postupovat u dětí rozočkovaných Prevenarem a přecházejících na Prevenar 13. Z hlediska bezpečnosti a účinku vakcíny je Prevenar 13 stejně efektivní jako Prevenar, navíc chrání proti dalším typům pneumokoků, který vyvolává invazivní pneumokoková onemocnění, a navíc chrání také před záněty středního ucha.

Své dítě kojím, nemá tedy dostatečnou ochranu skrze protilátky v mateřském mléce?

Protilátky v mateřském mléce jsou důležité v prvních týdnech života dítěte. Směrem ke 3. měsíci však jejich hladina dramaticky klesá a zde je již potřeba navodit ochranu pomocí očkování.

Očkovali jsme proti pneumokokům, ale dítě přesto dostalo zánět středního ucha. Jak je to možné?

Zánět středního ucha může být vyvolán jak bakteriemi, tak viry. Proti zánětům virového původu očkovat nelze. Z bakterií, které vyvolávají toto onemocnění, to jsou hlavně Streptococcus pneumoniae (pneumokok), Haemophilus influenzae (hemofilus) a bakterie Moraxella catarhalis. Pneumokok je v ČR zodpovědný zhruba za 55 % všech bakteriálních zánětů středního ucha. Ne všechny záněty středního ucha jsou tedy způsobeny pneumokokem a ne všechny záněty středního ucha jsou způsobeny sérotypy, které vakcína obsahuje. Proto se zánět středního ucha může objevit i u očkovaného dítěte.Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13
Vědomostní soutěž s vakcínou Prevenar 13

Platnost: 1.2. - 28.2.2018
Ověřte si svoje vědomosti o vakcíně Prevenar 13 v krátkém testu.