Zánět mozkových blan (meningitida)

Meningitida neboli zánět mozkových blan je vždy velmi závažné onemocnění, které zanechává trvalé následky a mnoho pacientů na ně umírá. Meningitidu lze rozdělit na primární (pneumokok se na mozkové pleny dostane při rozsevu krví) a sekundární (pneumokok se na mozkové pleny dostane přímým přestupem z okolních tkání, nejčastěji při zánětech vedlejších nosních dutin nebo u vážných poranění hlavy). Úmrtnost na pneumokokovou meningitidu je asi 20%, u pacientů starých a trpících další závažnou nemocí je prognóza horší.

Projevy nemoci

Primární meningitida se rozvíjí náhle. Objevuje se horečka, prudké bolesti hlavy, zvracení, často bez předchozí nevolnosti, pacienti jsou zmatení, mají pozitivní takzvané meningeální známky – vázne šíje, pacient se nedokáže předklonit čelem ke kolenům. Často bývají také ochrnuté hlavové nervy, což se projevuje asymetrií v obličeji nebo poruchami vidění. V pokročilé fázi, kdy dochází k otoku mozku, upadají pacienti do bezvědomí, snižuje se jim srdeční frekvence, zvyšuje se jim krevní tlak a jsou v ohrožení života.

Sekundární meningitida se často vyvíjí pomaleji a mívá méně nápadné projevy, často ale přechází do chronické fáze a v její léčbě je mnohdy nutný chirurgický zákrok.

Stanovení diagnózy

Již stesky pacienta by měly lékaře upozornit na riziko rozvíjející se meningitidy. Při podezření se provádí krevní odběr a lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku úzkou jehlou z páteřního kanálu).

Pneumokoková sepse

Pneumokoková sepse neboli celková infekce organismu (otrava krve) je vzácné onemocnění vyskytující se především u pacientů s odoperovanou slezinou nebo se slezinou výrazně funkčně poškozenou. Vždy se jedná o závažný, život ohrožující stav s vysokou úmrtností. Onemocnění začíná vysokou horečkou, zvýšenou srdeční i dechovou frekvencí, poruchami vědomí, a rychle může vést k celkovému selhání organismu a úmrtí. Nutná je okamžitá léčba vysokými dávkami antibiotik nitrožilně.

Vzácně může pneumokok způsobit akutní zánět pobřišnice nebo akutní zánět endokardu (vnitřní výstelky srdce). Tato onemocnění jsou již v dnešní době raritní. O něco častější jsou pneumokokové artritidy – záněty kloubů.

 

Video

Pneumokokové nemoci
 

Pneumokokové nemoci

Video přináší pohled na funkci imunitního systému při napadení pneumokoky. Podívejte se, jaké úkoly imunitní buňky plní a jak bojují s infekcí.