Očkování dětí proti pneumokokům

Podle novely zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění, mohou od 1. ledna 2010 rodiče nechat své děti proti pneumokokům očkovat zdarma. Očkování je hrazeno zdravotní pojišťovnou u dětí, které jsou při zahájení očkování ve věku tří až pěti měsíců. Zároveň musí stihnout dostat do sedmého měsíce věku tři dávky.

Prevenar 13

Orientačně je tedy možné nechat bezplatně očkovat děti narozené po srpnu 2009. Jednotlivé dávky se aplikují přibližně po měsíci. Ve druhém roce života dostanou děti přeočkování čtvrtou dávkou. U starších dětí hradí rodiče náklady na vakcínu sami.

Povinné očkování pro vybrané skupiny dětí

Některé rizikové skupiny dětí se očkují v České republice až do pěti let věku povinně. Celkem jde asi o pět tisíc dětí ročně. Jedná se o děti s porodní hmotností pod 1 500 gramů, děti s vážnými vrozenými i získanými poruchami imunity, děti po odstranění sleziny, po transplantacích, děti s chronickými plicními onemocněními, kochleárními implantáty, děti po prodělaných meningitidách a děti s opakovanými záněty středního ucha.

Stanovisko WHO pro plošné očkování

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by se konjugovaná pneumokoková vakcína měla urychleně zařadit do národních očkovacích programů očkování dětí. V současnosti se plošně očkuje ve 45 zemích, v České republice je toto očkování nyní bezplatné, ale dobrovolné. V sousedním Slovensku se zavedlo nejprve dobrovolné očkování a v roce 2009 se přešlo na povinné očkování dětí od 3. měsíce.

 

Video

Pneumokokové nemoci
 

Pneumokokové nemoci

Video přináší pohled na funkci imunitního systému při napadení pneumokoky. Podívejte se, jaké úkoly imunitní buňky plní a jak bojují s infekcí.