Zjistěte více o očkování

Při zápalu plic mohou bakterie proniknout do krve. Poznáte hrozící nebezpečí?

Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému.

Jmenují se pneumokoky a jsou to zákeřné bakterie. Mohou osídlit horní cesty dýchací a odsud se rozšířit do plic, do krve, středního ucha či nervového systému. Jsou viníky pneumokokové pneumonie neboli zápalu plic, což je závažné onemocnění především u malých dětí a u osob starších 65 let.

Rizikové skupiny 

Asi u třetiny nemocných s pneumokokovým zápalem plic dojde k průniku bakterií do krevního řečiště. Tento stav zvaný bakteriemie je velmi vážnou komplikací a může vést k dalším problémům s plícemi i se srdcem. Obzvláště senioři jsou ohroženi vážným průběhem této nemoci, v některých případech končí zápal plic i úmrtím. Dalšími jedinci v nebezpečí jsou lidé s chronickým onemocněním srdce, plic či jater nebo se srpkovitou anémií. Vyšší riziko hrozí i pacientům s AIDS, lidem HIV pozitivním a nemocným po transplantaci, kteří užívají léky snižující odolnost k infekcím.

Jak se zápal plic projeví?

Pneumokoková pneumonie často začíná náhle. Nemoc se může ohlásit prudkou třesavkou, která je obvykle následována:

  • vysokou horečkou,
  • kašlem,
  • dušností,
  • zrychleným dýcháním,
  • bolestí hrudníku.

Mezi další příznaky patří:

  •  nevolnost,
  •  zvracení,
  •  bolesti hlavy,
  •  únava,
  •  bolesti svalů.

S návštěvou lékaře neotálejte!

Pokud se u někoho z vašich blízkých nebo u vás samotných vyskytnou výše uvedené příznaky, je třeba urychleně vyhledat lékařskou pomoc. Odborník může diagnostikovat pneumokokový zápal plic na základě:

  • popisu vašich obtíží,
  • fyzikálního vyšetření,
  • laboratorních testů,
  • rentgenu hrudníku.

V případě invazivní pneumokokové pneumonie budou v krvi přítomné bakterie, které lze prokázat kultivačním mikrobiologickým vyšetřením. Pneumokoky se mohou vyskytnout i v moči, hlenu nebo mozkomíšním moku.

Pomohou antibiotika

Máte-li podezření na pneumokokovou pneumonii, neváhejte a vyhledejte lékaře. Přítomnost bakterií v krvi je nepříjemnou komplikací, která si vyžádá pobyt v nemocnici a nitrožilní podání antibiotik. Často mívá i další nepříznivé dopady na zdravotní stav nemocného, a je proto nutné začít s léčbou co nejdříve.

 

(hak)

PRV-2017.02.082
Hodnocení článku
Average: 4.1 (30 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Dospělí
Co vše se ve vakcíně nachází? K očkování proti pneumokokům se užívá pneumokoková polysacharidová konjugovaná vakcína. Je 13valentní, což znamená, že chrání proti 13 různým…
Dospělí
Invazivní pneumokoková onemocnění Bakterie pneumokoka snadno proniká do krevního řečiště. Pokud není z oběhu odstraněna, dochází k rozvoji tzv. invazivních pneumokokových…
Dospělí
Pneumokokové infekce jsou způsobeny bakterií Streptococcus pneumoniae. Může napadnout dýchací ústrojí, nervovou soustavu i krevní oběh a vyvolat řadu závažných obtíží.…
Dospělí
Slezina odstraňuje z krevního oběhu poškozené červené krvinky. Zároveň brání tělo před infekcemi, jež se krví mohou šířit. Bez dobře fungující sleziny se i malá infekce může…
Dospělí
Nemoci srdce dlouhodobě vedou Onemocnění srdce jsou nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Z těchto nemocí je u mužů i žen nejvyšší úmrtnost na chronickou…
Dospělí
Pneumokoky mohou být po určitou dobu součástí přirozené flóry horních cest dýchacích. Při neporušených obranných mechanismech však svému nositeli nijak neškodí. Pokud ale…