Více o vakcíně Prevenar 13

Pneumokok může přežívat na nečekaných místech. Víte, kde a jak dlouho?

Bakterie Streptococcus pneumoniae, kterou většina z nás zná pod kratším názvem pneumokok, může vyvolat řadu onemocnění včetně zápalu plic, zánětu středního ucha nebo otravy krve. Věděli jste, že pneumokok může přežívat řadu dní i třeba v obývacím pokoji?

Prach a roztoči

O pneumokocích je k dispozici mnoho zajímavých čísel, a tak by byla škoda se o ně nepodělit.

V současné době je známo 100 podtypů této kulovité bakterie. Označují se písmeny a čísly. Přestože nejběžnějším prostředím, kde se pneumokok nachází, je nosohltan, může se vyskytovat i na místech, kde byste to možná nečekali.

  • V zubním plaku pneumokok přežívá až 7 dní.
  • V prachu vydrží až 3 týdny.
  • Pneumokoky lze najít i na skleničkách, tam mohou přežít až 10 dní.

Pneumokok nenapadá jen dýchací cesty

Pokud se pneumokok dostane do dýchacího ústrojí, začnou se u nemocného projevovat známky zánětu. Může způsobit například zápal plic, zánět středního ucha, ale může proniknout i do krevního oběhu a způsobit sepsi (otravu krve). Pneumokoky také někdy vyvolají hnisavý zánět mozkových blan.

  • 5–10 % pneumokokových zánětů plic skončí smrtí pacienta.
  • Při napadení krevního oběhu je úmrtnost ještě vyšší – 25 %.
  • Nejohroženější jsou děti do 2 let věku a senioři nad 65 let.
  • Pneumokoková infekce, která postihne pacienty s chřipkou, zvyšuje riziko dalších komplikací i úmrtnost.

Vakcína ve znamení šťastné třináctky

Pro vakcínu, která představuje účinnou ochranu před pneumokokovými infekcemi, je klíčové číslo 13. Tato číslovka označuje počet typů pneumokoků, před kterými tato očkovací látka pomáhá chránit děti i dospělé. Výčet zahrnuje i nebezpečný typ pneumokoka 3 a19A, které patří k nejčastějším typům vyvolávajícím invazivní pneumokokové onemocnění v České republice. Čím víc lidí se proti pneumokokovým infekcím nechá očkovat, tím výrazněji se podporuje kolektivní imunita a klesá celkový počet onemocnění.

Do domácností patří vhodná dezinfekce

Pneumokoky se šíří kapénkovou infekcí, tedy kašlem a kýcháním, ale nákaza je možná i slinami. Kladete si otázku, jakou dezinfekci v rámci ochrany před pneumokoky používat? Chybu neuděláte, když sáhnete například po chlornanu sodném. Ten je u nás známý jako hlavní složka běžně dostupného bělícího přípravku a v domácnosti se dá využít k hygieně mnoha různých povrchů.

(pak)

Source: www.phac-aspc.gc.ca/lab-bio/res/psds-ftss/streptococcus-pneumoniae-eng.php

PP-PRE-CZE-0217
Hodnocení článku
Average: 2.8 (12 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Častá diagnóza Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…
Děti
Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž. U očkování dětí toto nečiní většinou žádné problémy, kojence a batolata lze očkovat…
Děti
Když trpí nejen plíce Pneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme? Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny.  Zejména u dětí,…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…
Děti
Pneumokokové infekce jsou běžně rozšířené a malé děti jsou přitom rezervoárem nákazy. Právě mezi nimi koluje pneumokoků nejvíc a od nich se dostávají k ostatním hostitelům.…
Děti
Očkování chrání celou společnost V České republice existuje povinné očkování. Je sestaven očkovací kalendář, podle kterého by celá populace měla být proočkována.  Očkovací…