Více o vakcíně Prevenar 13

Odkládat očkování není vždycky rozumné

Zvyšuje se procento rodičů, kteří nechtějí své dítě očkovat. Někteří z nich odmítají očkování úplně, jiní ho chtějí odložit na dobu, kdy bude dítě starší.

Děti a odkládání očkování Prevenar tělo

Očkování chrání celou společnost

V České republice existuje povinné očkování. Je sestaven očkovací kalendář, podle kterého by celá populace měla být proočkována. 

Očkovací kalendář je sestaven odborníky podle vývoje a změn imunitního stavu dítěte a rizik infekce. Díky plošnému očkování se podařilo vymýtit některá vážná onemocnění (pravé neštovice celosvětově, dětská obrna ve většině světa), u jiných významně omezit jejich výskyt (zarděnky, černý kašel).

Je nutné si uvědomit, že očkování nechrání pouze jednotlivce, ale celou společnost. Pokud očkovaný jednotlivec neonemocní, nemůže nemoc šířit dále. Žijí mezi námi i lidé, kteří očkováni být skutečně nemohou a imunitní systém některých lidí na očkování neodpovídá dostatečně a očkování je pak před onemocněním nechrání.

Vedle povinného očkování existuje ještě očkování dobrovolné – na přání –, kam se řadí např. očkování proti pneumokokovi, žloutence typu A nebo neštovicím. I u těchto onemocnění se s mírou proočkování populace snižuje výskyt závažných onemocnění. Velmi pozitivní výsledky má zavedení očkovací vakcíny proti pneumokokovi Prevenar 13, navazující na úspěšnou očkovací látku Prevenar, které významně snížily výskyt závažných pneumokokových onemocnění malých dětí.

Neopodstatněné obavy rodičů

Rodiče často argumentují, že malé děti dostávají příliš mnoho látek v krátké době, rodiče nemají důvěru v bezpečnost očkovacích látek a nevěří účinnosti očkování. Především obavy z bezpečnosti podávaných vakcín jsou zbytečné – očkovací látky, stejně jako všechny látky používané jako léčiva procházejí velmi podrobnými zkoumáními a přísným testováním před zavedením do používání.

Individuální očkovací kalendář často selhává

Ve snaze své dítě příliš „nezatěžovat“ očkováním vyžadují často rodiče individuální očkovací schéma, kdy je dítě postupně naočkováno pouze některými vakcínami. Problém často nastává, když má dítě začít docházet do kolektivního zařízení – ta mají většinou požadavek na kompletní proočkování dítěte. Dohnat a zkompletovat očkování bývá ale často nemožné nebo je zátěž dítěte příliš velká a „ochrana“ dítěte před očkováním ztrácí takto smysl.

Pokud máte pochybnosti o očkování, poraďte se s dětským lékařem svého dítěte. Jistě vám vysvětlí pozitiva i rizika očkování a probere s vámi všechny možnosti. Neočkováním dítěte, pokud k tomu není závažný důvod, ohrožujete zdraví dítěte i celé společnosti.

(vesa)

PP-PRE-CZE-0112
Hodnocení článku
Average: 2.4 (19 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Očkování jako strašák S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až…
Děti
Plošné očkování dětí je velmi účinnou prevencí, jak zabránit vzniku a šíření některých infekčních onemocnění mezi lidmi. Důkazem toho je i skutečnost, že některé z chorob,…
Děti
V řadě vyspělých zemí na západ od našich hranic je očkování proti pneumokokovým infekcím již několik let standardní součástí očkovacího kalendáře. Bez příslušného razítka v…
Děti
K dětskému období různá onemocnění patří. Především po nástupu dítěte do dětského kolektivu v mateřské školce se dramaticky zvýší jeho nemocnost. Vedle toho, že každé…
Děti
Častá diagnóza Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…
Děti
Zánět středního ucha zůstává pro rodiče malých dětí velkým postrachem. A ne neprávem, tyto infekce jsou bolestivé a může dojít i ke komplikacím s trvalými následky. Přinášíme…