Více o vakcíně Prevenar 13

Proč vakcína neposkytuje 100% ochranu?

O selhání očkování se hovoří tehdy, když se u očkované osoby objeví nemoc, před kterou ho mělo toto očkování ochránit. Jak k tomu dochází, a co je možnou příčinou?

Účinek vakcín, obdobně jako všech nových léků, je dokazován v rámci velmi přísného preklinického a klinického hodnocení. Předtím, než se vakcína dostane k pacientům, absolvuje tři fáze testování před jejím schválením a uvedením na trh a jednu fázi po uvedení. Během nich jsou nejen její účinnost, ale také bezpečnost, kvalita i dávkování ověřeny na stovkách a mnohdy až tisících dobrovolníků. Celý proces probíhá v souladu s mezinárodně platnými pravidly Správné klinické praxe, pod kontrolou odborníků a lékařů. Všechna zjištění jsou pečlivě monitorována a zaznamenávána. Samotná registrace vakcíny před příchodem na trh je dále posuzována nezávislými regulačními autoritami.

Ve většině případů očkování povzbuzuje imunitu, někdy ale...

Očkování nezaručuje kompletní ochranu, někdy prostě nefunguje. Účinnost vakcíny u konkrétního jednotlivce je ovlivněna celou řadou faktorů. Patří mezi ně:

  • dosažený věk,
  • případná jiná onemocnění či špatný zdravotní stav,
  • doba, která uplynula od předchozího očkování,
  • předchozí kontakt s onemocněním,
  • způsob podání vakcíny,
  • samotná vakcína.

V případě, že se nevytvoří dostatečná ochrana proti danému onemocnění nebo z důvodu postupného oslabení imunity, bývají příznaky onemocnění často mírnější než bez předchozího očkování. Je také menší pravděpodobnost, že tyto osoby nakazí ostatní.

 

 

(ercp)

PP-PRE-CZE-0200
Hodnocení článku
Average: 2.5 (13 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Tím ale výčet nepříznivých čísel nekončí. Pneumonie je totiž také vedoucí příčinou úmrtí na infekční nemoci u dospělých. Nejvíce dětí – přes 95 % – umírá v rozvojových zemích…
Děti
Obecně platí, že po očkování není vhodné podstupovat žádnou psychickou ani fyzickou zátěž. U očkování dětí toto nečiní většinou žádné problémy, kojence a batolata lze očkovat…
Děti
Častá diagnóza Zánět středního ucha je jednou z nejčastějších příčin návštěvy dětského lékaře. Pediatři se ve svých ordinacích setkávají s bakteriálním postižením středního…
Děti
Očkování jako strašák S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až…
Děti
  Nejčastějšími nemocemi u dětí jsou ty respirační Infekce respiračního traktu tvoří u dětí téměř polovinu všech onemocnění. Často se přenášejí v kolektivech a občas se…
Děti
Když trpí nejen plíce Pneumonie neboli zápal plic je zánětlivé plicní onemocnění. Co o něm víme? Jeho léčba trvá poměrně dlouho, zhruba 2 až 3 týdny.  Zejména u dětí,…