Více o vakcíně Prevenar 13

Chcete dětem usnadnit očkování? Zahrajte si spolu na doktora.

Už od útlého věku se malé děti setkávají s očkováním. Jak jim můžete pomoci překonat strach z další ‘‘včeličky‘‘?

Očkování a plyšák

Očkování jako strašák

S očkováním se děti setkávají od nejútlejšího věku, a ne vždy mají s aplikací očkovací látky ty nejlepší zkušenosti. Bojácnější děti reagují pláčem až hysterickými výstupy v ordinaci, což nejednu maminku od podobného „zážitku“ nadlouho odradí. Na některé neposedy k okamžitému sjednání kázně dobře funguje hrozba „injekce od paní doktorky“. I tento výchovný přístup má však svá úskalí, zejména když na očkování opravdu dojde. Strašení dětí očkováním vede k tomu, že se začnou bát ještě před vlastní návštěvou u lékaře a odmítají pak spolupracovat.

Nutné zlo?

Očkování má za úkol probudit v organismu dítěte imunitní reakci na původce onemocnění, před kterým ho pak dlouhodobě chrání. O jeho prospěšnosti v případě pneumokokových infekcí není pochyb. Vakcína pomáhá dítě chránit zejména před život ohrožujícím pneumokokovým zánětem mozkových blan a zápalem plic. Důležité je si uvědomit, že očkování by mělo podstupovat pouze dítě zdravé. Pokud trpí akutním horečnatým onemocněním, očkování je dobré po dohodě s lékařem
odložit.

Tipy, jak očkování dítěti usnadnit

Mnoho dětí má bílý lékařský plášť spojen se strachem, bolestí a pláčem. Takové reakce jsou u dětí naprosto pochopitelné. Vhodnou přípravou doma lze však potomka očkováním provést bez zbytečného stresu.

  • S dítětem ve věku 2–3 let o návštěvě u lékaře a očkování promluvte předem.
  • Vysvětlete mu, co ho čeká.
  • Zahrajte si na očkování doma.
  • Názorně mu na hračce ukažte, co ho čeká.
  • Zahrajte si spolu na doktora, přičemž rodič hraje „statečného“ pacienta; fňukání je povoleno.
  • Připravte dítě na malou bolest, kterou přirovnejte k něčemu, co už dítě zná.
  • Očkování si naplánujte tak, ať v čekárně s dítětem nemusíte dlouho čekat.
  • Nezapomeňte s sebou vzít i oblíbeného plyšáčka nebo jinou hračku.
  • U dětí v tomto věku se injekce aplikuje do paže, bojácnější povahy tak mohou sedět na klíně rodiče.
  • Při vlastní injekci dítě povzbuzujte a utěšujte.
  • Malé nebojsy pochvalte za statečnost.
  • Obrázek a malá sladká odměna na závěr nikdy nezklamou.

V klidovém režimu

Dítě by mělo po očkování zůstat den dva v klidu. Zvolte odpočinkový program. Zvýšená tělesná teplota, zarudnutí a bolest v místě vpichu, nechutenství, podrážděnost a únava po očkování nejsou ničím neobvyklým. Jedná se přirozenou reakci těla na očkovací látku, která po čase sama odezní. K vzácně se vyskytujícím reakcím patří náhlá vysoká horečka nad 39 °C nebo celková vyrážka. V takových případech neváhejte a ihned kontaktujte svého lékaře.

(hkh)
 

PP-PRE-CZE-0205
Hodnocení článku
Average: 2.7 (19 votes)
Líbí se vám článek?
Čtěte Dále
Děti
Tím ale výčet nepříznivých čísel nekončí. Pneumonie je totiž také vedoucí příčinou úmrtí na infekční nemoci u dospělých. Nejvíce dětí – přes 95 % – umírá v rozvojových zemích…
Děti
Očkování chrání celou společnost V České republice existuje povinné očkování. Je sestaven očkovací kalendář, podle kterého by celá populace měla být proočkována.  Očkovací…
Děti
Jak můžeme dětem očkování zpříjemnit: Zachovejte klid, jasně dítěti vysvětlete (podle věku dítěte), proč vakcínu potřebuje a musí dostat. Buďte nekompromisní, ale…
Děti
  Nejčastějšími nemocemi u dětí jsou ty respirační Infekce respiračního traktu tvoří u dětí téměř polovinu všech onemocnění. Často se přenášejí v kolektivech a občas se…
Děti
Pneumokokové nákazy jsou celosvětovým problémem. Opouzdřené bakterie patří mezi vyvolavatele závažných infekcí v podobě zápalu plic či zánětu mozkových blan, ale také jsou…
Děti
Pneumokoková onemocnění ohrožují hlavně: děti (mladší 5 let), seniory (starší 65 let) a lidi se sníženou obranyschopností organismu (například osoby podstupující chemoterapii…