Co je pneumokok

Streptococcus pneumoniae neboli pneumokok je bakterie, kterou je běžně osídlena sliznice úst, nosu a horních cest dýchacích u mnoha lidí. Pneumokoka má ve svém nosohltanu více než 10 % zdravých dospělých a až 60 % dětí. Pneumokok těmto nosičům nezpůsobuje žádné problémy. Pokud ale dojde k oslabení obranných mechanismů člověka například při viróze, mohou pneumokoky proniknout do míst, kam nepatří, a způsobit tam závažnou infekci – například do plic, kde způsobí pneumonii (zápal plic), nebo na mozkové obaly, kde způsobí meningitidu. Z méně závažných infekcí způsobují pneumokoky především zánět středního ucha (otitidu) u dětí.

Prevenar 13

Mnoho podtypů pneumokoka

Existuje více než 90 podtypů pneumokoka, které se označují čísly a písmeny. Pouze některé typy pneumokoka způsobují závažná onemocnění. Třináct typů, proti kterým pomáhá chránit vakcína Prevenar 13, způsobuje až 76 % závažných, invazivních onemocnění u dospělých.

Jak pneumokok vypadá

Pneumokok je kulovitá bakterie velikosti zhruba 2 mikrometry (tisícina milimetru) a typicky se shlukuje do dvojic, takže pod mikroskopem tvoří obraz kávového zrnka.

Nákaza

Inkubační doba (čas mezi vniknutím bakterie do těla a objevením se prvních příznaků) pneumokokového onemocnění je 1-3 dny. Jedná se o kapénkovou infekci, to znamená, že se přenáší kašlem. Nakazit se je možné od člověka s pneumokokovou infekcí nebo od bacilonosiče. Větší výskyt nákaz je v zimě.

Léčba a prevence

Pneumokokové infekce se léčí antibiotiky a často je nutný pobyt v nemocnici. Problémem je navyšující se odolnost pneumokoků proti běžně dostupným antibiotikům, čímž se léčba stává méně účinnou. Jediná prokazatelně účinná prevence pneumokokových onemocnění je očkování.

 

Video

Pneumokokové nemoci
 

Pneumokokové nemoci

Video přináší pohled na funkci imunitního systému při napadení pneumokoky. Podívejte se, jaké úkoly imunitní buňky plní a jak bojují s infekcí.