Zjistěte více o očkování

Často kladené otázky

Co je pneumokok?

Pneumokok neboli Streptococcus pneumoniae je bakterie způsobující závažná onemocnění, například zápal plic, zánět mozkových blan nebo celkovou infekci organismu. U dětí je nejčastějším původcem bakteriálního zánětu středouší. Pneumokok se vyskytuje na celém světě. Mnoho lidí ho má běžně v nosohltanu, aniž by jim způsoboval onemocnění.

Jak se člověk pneumokokem nakazí?

Pneumokok se přenáší kapénkovou cestou – to znamená při kašli a kýchání. Mnozí lidé jsou nosiči pneumokoka – mají tuto bakterii v nosohltanu, aniž by jim způsobovala onemocnění, a o svém nosičství vůbec nevědí. Pokud se ale oslabený člověk setká s bacilonosičem, může se od něho nakazit.

Pro koho je pneumokok nebezpečný?

Pneumokokovou infekcí se může nakazit kdokoliv, ale nejzávažnější bývají infekce u malých dětí do 2 let a u lidí nad 65 let. Jakékoliv oslabení imunity je rizikové pro nákazu. Pokud člověk trpí jiným onemocněním (například cukrovkou, onemocněním srdce, plic, ledvin nebo jater), mívá pneumokoková infekce závažnější průběh.

Co pneumokok způsobuje?

Pneumokok způsobuje především zápal plic, zánět mozkových blan nebo sepsi (celková infekce organismu). Z méně závažných onemocnění může pneumokok způsobit zánět vedlejších nosních dutin a u dětí je nejčastějším původcem zánětu středního ucha. I tyto méně závažné infekce mohou mít nebezpečné komplikace (například rozšíření infekce na mozkové pleny) nebo mohou zanechat trvalé následky (například poruchu sluchu nebo hluchotu).

Jak se pneumokok prokáže?

Pneumokoka je možné vypěstovat na speciální půdě z tekutin, kde se při onemocnění vyskytuje – z krve, sekretu dýchacích cest nebo mozkomíšního moku. Poté ho lékař-mikrobiolog vyšetří pod mikroskopem. Součást těla pneumokoků je možné zachytit i v moči.

Jak se pneumokokové nemoci léčí?

Pneumokokové infekce se léčí antibiotiky. Problémem je narůstající odolnost pneumokoků k běžně používaným antibiotikům, což znamená, že někdy antibiotika na infekci nezabírají nebo zabírají omezeně. U starých a chronicky nemocných pacientů se pneumokokové infekce většinou léčí v nemocnici.

Je možné se chránit před pneumokokem?

Ano, existují vakcíny, jako je například Prevenar 13, které pomáhají chránit před pneumokokovým onemocněním.

Pro koho je očkování vhodné?

Očkování je vhodné především pro malé děti do 2 let a pro osoby nad 50 let, u nichž  riziko invazivních pneumokokových onemocnění vzrůstá. Jedním z důvodů může být pokles výkon-nosti imunitního systému v pozdním dospělém a seniorském věku.

Jak se očkují dospělí?

Dospělým se podává jedna dávka vakcíny. Aplikuje se tenkou jehlou nitrosvalově do deltového svalu na paži.

Ochrání očkování před onemocněním?

Očkování Prevenarem 13 pomáhá chránit před 13 typy pneumokoků, jejichž složky jsou ve vakcíně obsaženy. Neznamená tedy, že když je člověk naočkován, nemůže onemocnět pneumokokovým onemocněním.  Navíc očkování proti pneumokokům nechrání před stejnými onemocněními, která jsou ale způsobena jiným patogenem.

PP-PRV-CZE-0101